La Compagnia Finzi Pasca
Titizé ‐ A Venetian Dream
La Compagnia Finzi Pasca
Titizé ‐ A Venetian Dream
Välkommen till ett drömlikt Venedig där verklighet och fantasi flyter samman i en hisnande cirkusupplevelse. Titizé är en visuellt storslagen och poetisk föreställning som tar publiken in i ett surrealistiskt universum fyllt av musik, magi, akrobatik och flyktiga hägringar.
Föreställningen är skapad och regisserad av Daniele Finzi Pasca och förenar Commedia dell’Artes uttryck med modern cirkus, dans och musik i ett helt unikt sceniskt språk. Med svävande akrobater, förvandlande masker och en scenografi som fångar Venedigs förtrollande atmosfär skapas en sinnlig och visuell upplevelse som talar direkt till publiken – oavsett ålder eller språk.
Titeln ”Titizé” – ”Du är” – är ett rytmiskt och symbolmättat ord som lyfter fram kraften i själva existensen. Föreställningen bär på en universell känsla där kroppsspråk, clowneri, rörelse och musik tillsammans berättar historier bortom orden.
Berättelsen vecklar ut sig som ett kalejdoskop av scener där olika världar och betydelser vävs samman i ett lekfullt och poetiskt ”grammelot”. Historierna ligger utspridda som snäckor längs stranden och fogas gradvis samman till en skimrande mosaik av skönhet, mysterium och drömmar. Genom innovativa scenlösningar, starka känslouttryck och hisnande akrobatik skapas en föreställning som både förför, överraskar och dröjer sig kvar långt efter den sista applåden.
På scen står elva extraordinära scenkonstnärer – akrobater, skådespelare och musiker – som tar publiken med till hjärtat av Venedig, där dåtid och nutid smälter samman i en förförisk och drömlik berättelse.
Titizé är en visuell fest för alla sinnen – en magisk resa fylld av förundran, lätthet och fantasi.
Om Finzi Pasca Company
Bakom produktionen står Finzi Pasca Company – ett av världens största oberoende scenkonstkompanier med bas i Lugano. Kompaniet har skapat och producerat över 40 föreställningar och står bakom tre olympiska ceremonier, två produktioner för Cirque du Soleil, sex operor samt storslagna multimediala föreställningar. Deras verk har spelats på över 500 teatrar i 46 länder och upplevts av mer än 15 miljoner människor världen över.
På gång
Se hela programmet
Från soffan till salongen ‐ musik från t...
Estradkören
Lena Willemark och Ale Möller
Nordan
Goran Bregović
Med The Wedding and Funeral Orchest...
En hyllning till Totta
Så var det
Leif Andrée
William Sundman Sääf
Los Van Van
Quiz på Stora Teatern
Gothenburg Guerilla Queer Bar
Report on the Blind “The fantastic fusio...
John Malkovich / Anastasya Terenkov...
Handspring Puppet Company
Life and Times of Michael K
Se hela programmet