The Harlem Spirit of Gospel
The Harlem Spirit of Gospel
The Harlem Spirit of Gospel från New York sjunger in julen med julmusik och gospel. Från djupaste Harlem i New York får vi fint besök av nutidens mest välrenommerade gospelkör, 8-mannakören The Harlem Spirit of Gospel Choir.
Det är nära inpå jul och kan man tänka sig något mera välkomnande än att möta julen med en sann gospelkonsert med allt som hör till, glädje, bra musik och bra sångare – det blir bra!
De fina sångarna väljs noggrant ut av bandets ledare Anthony Morgan, och körens sångare har uppträtt med de största gospelkörerna i USA och likaså med många prominenta namn inom amerikansk musik så som Aretha Franklin, Diana Ross, Stevie Wonder, Lyle Lovett, Christina Aguilera, Gladys Night, Cindy Lauper, The Band.
“Kontroversiell, professionell, energisk, inspirerande och andefylld! Ljudet och intrycket som The Harlem Spirit of Gospel ger kommer med en kraft som inte kan stoppas. De rör sig med änglarna.”
Kul med Jecko och Jessie
Quiz på Stora Teatern
Tema: Drakar och demoner
The Cave
Steve Reich och Beryl Korot / Chris...
OUMOU SANGARÉ
Rytmer för frihet
En hyllning till Lana Del Rey
Moto Boy
Lida
Maria Kulle och Samuel Fröler
Lennie Norman
Sunt förnuft!
Jasmin Vardimon Company
Now
En hyllning till Arvo Pärt
Anne Sofie von Otter, Vokalensemble...
Circus Out of the Box
Ljudspår
Se hela programmet
DÖDSDANSEN
Efter succéerna My Land och Solus Amor återvänder nu Recirquel till Stora Teatern. Denna gång med den vackra och gripande cirkusföreställningen Paradisum. I Paradisium utforskar vi en ny värld där rörelsen det enda sättet att kommunicera. En poetisk och fysisk reflektion över återfödelse och framtid.