The Filth Club
The Filth Club
Föreställningen är inställd med anledning av Covid-19. Köpt biljett återlöses. Vi kontaktar berörda biljettköpare.
WELCOME, YE FILTHY ANIMALS.
The Filth Club, Stockholms smutsigaste efterfest, intar Kristallfoajén med sin hjärtliga freakshow under West Pride!
Dragkings och queens, queers och discoflator, burlesque, cabarét, performance, freaks, geeks, lovers och weirdos. Snusk, humor, politik, kärlek och trams – tillsammans blir det lättare att dansa macarena! Eder värdinna SONJA SALONGS återvänder till sitt hemland Göteborg för att guida er genom en magisk kväll, med ena handen runt en drink och den andra nerstoppad i sina underbyxor.
Slut upp och slåss mot de mörka krafter som vill krama luften ur oss. Kom utklädd till räka, i strass, i shorts, i galaklänning. Kom som det märkliga djur du är. Fira att du lever, gläds åt kärleken och luften vi fortfarande kan andas, lek! Gör vad du vill, men gör det med hjärtat. Alla varelser välkomna.
Medverkande:
HERMAN WINTER (Drag)
TOASTY DEL QUESO (Performance)
LIAM BERGSTRÖM (Drag)
GREEDY MACQUEEN (Burlesque)
SALMONELLA DELUXE (Performance)
MÄRIT(Burlesque)
FRIGÖRANDE DANS (Frigörande dans)
DIVERSE DUMHETER (Dumt)
Fler artister tillkommer. Ingen vet hur detta slutar …
På gång
Se hela programmet
Recirquel
Paradisum
Tangoafton på Stora Teatern
Connect With Joy & Göteborgs Tangok...
Pappa Kapsyl
Dinosaurielåtar
Göteborg Film Festival 2026
23 januari - 1 februari
Peptalk
Björn Carlberg
Rainrock
Hyllning till Pugh
Mammas Nya Kille
Här är ditt liv med Mangan
Elefant
Nalle Clowns minicirkus
Kulunka Teatro
André & Dorine
Virpi Pahkinen
Virpi Lunaire
Se hela programmet
DÖDSDANSEN
Efter succéerna My Land och Solus Amor återvänder nu Recirquel till Stora Teatern. Denna gång med den vackra och gripande cirkusföreställningen Paradisum. I Paradisium utforskar vi en ny värld där rörelsen det enda sättet att kommunicera. En poetisk och fysisk reflektion över återfödelse och framtid.