Sophie Zelmani
Sophie Zelmani
Sophie Zelmani firar 25 år som artist med ett fåtal exklusiva jubileumskonserter där material från hela hennes karriär kommer att framföras.
Sophie har varit ständigt produktiv, hela 12 studioalbum har det blivit under dom här åren. Lika pålitligt regelbunden i sin utgivning är hon också lika konsekvent i kvalité och uttryck. Närvaron och intimiteten finns alltid där tillsammans med den karaktäristiska, försiktiga rösten som inte kan misstas för någon annan.
I samband med denna jubileumskonsert släpps en samlingsskiva med nyinspelningar av gamla låtar. Med sig på scen har hon sitt band som har spelat med henne under alla dessa år och som består av Lars Halapi, Thomas Axelsson och Peter Korhonen.
Lars Halapi, gitarr, Keys
Thomas Axelsson , Bass
Peter Korhonen, Drums
På gång
Se hela programmet
Ludwig Hart Unplugged
Thomas Di Leva
Kärleken är kung!
Andreas Forsén Jonsson
Jag har inte tid
Dockteatern Tittut
I Skymningslandet
Quiz på Stora Teatern
Tema: Är det verkligen sant?
Emil Gittansson Jensen
Vi måste hålla kontakten
FOR GIVENESS?
Vatten är ditt hus
Göteborgs Alternativa Orkester
Göteborgsröster möter GAO
Arthem – Romska Teatern
Azvá – Månens tårar
Lars Demian, Tallroth & Meyerson
Se hela programmet
DÖDSDANSEN
Efter succéerna My Land och Solus Amor återvänder nu Recirquel till Stora Teatern. Denna gång med den vackra och gripande cirkusföreställningen Paradisum. I Paradisium utforskar vi en ny värld där rörelsen det enda sättet att kommunicera. En poetisk och fysisk reflektion över återfödelse och framtid.