Ninja Thyberg
Konst som motstånd - streaming
Tisdag
13 apr 2021
19:00
ca 1h
Scen/Plats
Stora scenen
Samtalet livestreamas
Gratis inträde
Ninja Thyberg
Konst som motstånd - streaming
Möt filmaren Ninja Thyberg, är aktuell med sin långfilmsdebut Pleasure som lyfter omvända könsroller, femininitet och maktrelationer i porrvärlden. Samtalet livestreamas från Stora Teatern.
Filmen Pleasure beräknas ha premiär i Sverige våren 2021 och handlar om en ung kvinna som åker till Los Angeles med siktet inställt på att bli porrstjärna.
Ninja blev utvald till den officiella tävlingssektionen på årets Cannesfestival, som tyvärr fick ställas in. Festivalchefen Frémaux beskrev filmen som väldigt samtida, kraftfull och oroande.
Ninja Thyberg fick pris i Cannes redan innan hon hade gått ut filmskolan. Hon gick regilinjen på Stockholms Dramatiska Högskola när hennes kortfilm Pleasure vann 2013 års Prix Canal+. Kortfilmen handlar om kvinnlig porrskådespelare som stålsätter sig inför en krävande scen.
Thyberg vill utforska ämnen som kropp, makt, kön och sexualitet. När Ninja Thyberg var sexton år blev hon antiporraktivist, och intresset för strukturerna i sexindustrin som ledde till studier i genusvetenskap, följda av en solid filmutbildning. Den första av hennes många kortfilmer är den fruktpornografiska Våt från 2009, ett verk som visar prov på Ninja Thybergs oförvägenhet, originalitet och humor.
Samtalspartner: Andrea Östlund, filmregissör och manusförfattare, nu senast till Vår tid är nu och 30 grader i februari.
KONST SOM MOTSTÅND
Konst som motstånd är en serie möten med aktuella konstnärer som använder sin konst medvetet, för att förändra något i samhället. Det kan vara en bildkonstnär, filmare, författare, musiker eller scenkonstgrupp. Viljan att påverka och förändra med sin konst är den gemensamma nämnaren.
Exempel på personer som gästat Stora Teatern på detta tema är ikonen Silvana Imam, konstnären/regissören Anna Odell, grafittikonstnären Carolina Falkholt, filmaren Ruben Östlund, konstnären Makode Linde, poeten/aktivisten Athena Farrokhzad, progglegendaren Mikael Wiehe och musikern/poeten Mattias Alkberg.
På gång
Se hela programmet
Jasmin Vardimon Company
Now
En hyllning till Arvo Pärt
Anne Sofie von Otter, Vokalensemble...
Circus Out of the Box
Ljudspår
Open Source
Elnaz Paiamani och Sahar Taklimi
Dödsdansen
Marie Göranzon och Gunilla Nyroos
Christian Kjellvander
Bob Hansson
SNÄLLAST VINNER - EN INVASION AV HO...
Gertrude Stein
Johan Rabaeus
Lasse Kronér
I Taubes fotspår
The Best Music from Studio Ghibli
Grissini Project
Se hela programmet
DÖDSDANSEN
Efter succéerna My Land och Solus Amor återvänder nu Recirquel till Stora Teatern. Denna gång med den vackra och gripande cirkusföreställningen Paradisum. I Paradisium utforskar vi en ny värld där rörelsen det enda sättet att kommunicera. En poetisk och fysisk reflektion över återfödelse och framtid.