Athena Farrokhzad
Konst som motstånd
Athena Farrokhzad
Konst som motstånd
Poeten, dramatikern och översättaren Athena Farrokhzad kommer tillbaka till Stora Teatern!
2015 var det fullsatt när Athena besökte vår samtalsserie Konst som motstånd med den hyllade diktsamlingen Vitsvit, som också dramatiserades av Unga Klara och Sveriges Radio Drama.
Sedan debuten har Athena gjort ett bejublat sommarprat i P1, översatt författare så som Jacqueline Woodson, Adrienne Rich och Marguerite Duras, skrivit ett flertal pjäser och undervisat på Biskops-Arnös författarskola. 2016 utgav hon Trado, ett samarbete med den rumänska poeten Svetlana Cârstean. I höstas kom hennes tredje bok I rörelse, en samling fristående dikter skrivna till och genom de gemenskaper som format hennes liv och dikt. Våren 2020 spelades pjäsen Krigerska på Backa Teater, skriven av Athena Farrokhzad och i regi av Saga Gärde.
Samtalsledare: Burcu Sahin. Burcu debuterade 2018 med diktsamlingen Broderier. Hon arbetar på Biskops-Arnös författarskola och är en del av litteraturkollektivet Ce(n)sur. Burcu medverkar i Autor Chap 1 med poetiken Älskade syskon.
Efter samtalet är både Athena och Burcu tillgängliga för boksignering på scen.
KONST SOM MOTSTÅND
Konst som motstånd är en serie möten med aktuella konstnärer som använder sin konst medvetet, för att förändra något i samhället. Det kan vara en bildkonstnär, filmare, författare, musiker eller scenkonstgrupp. Viljan att påverka och förändra med sin konst är den gemensamma nämnaren.
Exempel på personer som gästat Stora Teatern på detta tema är ikonen Silvana Imam, konstnären/regissören Anna Odell, grafittikonstnären Carolina Falkholt, filmaren Ruben Östlund, konstnären Makode Linde, artisten Jenny Wilson, progglegendaren Mikael Wiehe regissören Suzanne Osten och musikern/poeten Mattias Alkberg.
På gång
Se hela programmet
Cirkusvarieté
YES! YES! YESTERDAY!
Pepperland
Händels Il Trionfo
Göteborg Baroque
En kväll med Mikael Wiehes sånger
Simon Ljungman, Sofia Karlsson och ...
Quiz på Stora Teatern
Tema: Frukt och grönt
Du vet ingenting om Kikki Danielsson
Teater Brunnsgatan Fyra
Tangoafton på Stora Teatern
Connect With Joy och Göteborgs Tang...
Peptalk
Björn Carlberg
Sara och Vilgots magiska musikshow
Sara Edwardsson & Vilgot Michelin
A True Elton John Tribute
Jonas Gideon
Se hela programmet
DÖDSDANSEN
Efter succéerna My Land och Solus Amor återvänder nu Recirquel till Stora Teatern. Denna gång med den vackra och gripande cirkusföreställningen Paradisum. I Paradisium utforskar vi en ny värld där rörelsen det enda sättet att kommunicera. En poetisk och fysisk reflektion över återfödelse och framtid.