Jan Garbarek Group
– featuring Trilok Gurtu
Jan Garbarek Group
– featuring Trilok Gurtu
Jan Garbarek är en musikalisk ikon och har med sitt omisskännliga sound på sopran- och tenorsax varit en unik röst i musikvärlden i över 50 år. I Garbareks grupp ingår bland annat den indiske slagverkaren Trilok Gurtu, som också är kompositör och leder många egna projekt.
I fem decennier har Jan Garbarek verkat på högsta internationella nivå. Han blev känd för en bredare publik genom sitt samarbete med Keith Jarrett på 70-talet i dennes nordiska kvartett. Förutom egna grupper och en rad inspelningar av egna kompositioner, så har Garbarek spelat med en lång rad jazz- och improvisationsmusiker, men också med starka musikprofiler från Indien och Latinamerika. Han har framträtt som solist i klassiska verk med symfoniorkestrar och nådde ut till en ny publik genom att förena medeltida vokalmusik med saxofonimprovisationer tillsammans med den brittiska vokalgruppen The Hilliard Ensemble.
“Den mänskliga rösten är mitt ideal.”, säger Jan Garbarek och det är högst osannolikt att en annan saxofonist kommer så nära att förverkliga det idealet som denne musiker från Norge.
Det är kontrasten mellan de sångliknande och poetiska inslagen, enkelheten och intensiteten i fria improvisationer med andra musiker, som definierar Jan Garbareks unika musikalitet. Musikerna som ackompanjerar honom bidrar var och en på sitt sätt: på piano, Rainer Brüninghaus, Trilok Gurtu, en extatisk magiker på olika slaginstrument från Indien och Brasiliens Yuri Daniel på bas.
Jan Garbarek är en musikalisk globetrotter och 2022 blir han 75 år, vilket han firar med en stor turné. Under denna kväll får du chansen att uppleva denne världsartist på Stora Teaterns intima scen.
På scen:
Jan Garbarek
Trilok Gurtu
Rainer Brüninghaus
Yuri Daniel
På gång
Se hela programmet
Quiz på Stora Teatern
Gothenburg Guerilla Queer Bar
Naprawski
Evangeliet enligt Jesus Queen of He...
YES! YES! YESTERDAY!
Pepperland
Händels Il Trionfo
Göteborg Baroque
En kväll med Mikael Wiehes sånger
Simon Ljungman, Sofia Karlsson och ...
Quiz på Stora Teatern
Tema: Frukt och grönt
Du vet ingenting om Kikki Danielsson
Teater Brunnsgatan Fyra
Peptalk
Björn Carlberg
Sara och Vilgots magiska musikshow
Sara Edwardsson & Vilgot Michelin
A True Elton John Tribute
Jonas Gideon
Se hela programmet
DÖDSDANSEN
Efter succéerna My Land och Solus Amor återvänder nu Recirquel till Stora Teatern. Denna gång med den vackra och gripande cirkusföreställningen Paradisum. I Paradisium utforskar vi en ny värld där rörelsen det enda sättet att kommunicera. En poetisk och fysisk reflektion över återfödelse och framtid.