Kulturkalaset
Författarcentrum Väst + Litteraturhuset
Kulturkalaset
Författarcentrum Väst + Litteraturhuset
Möt Stewe Claeson, Elis Burrau, Tone Schunnesson och Anna Axfors.
17.30 – 18.15 Kalaslitteratur med Författarcentrum väst
Framträdanden av Stewe Claeson, Elis Burrau samt presentation av höstens litterära program.
Författarcentrum Väst bjuder på kalaslitteratur med framträdanden av Stewe Claeson, aktuell med Snön faller i Cochise County, samt Elis Burrau, aktuell med sin andra diktsamling, Röda dagar. Dessutom presenterar vi höstens fullmatade litterära program.
18.30 – 19.30 Litteraturhuset
Romanen är död, romanen lever! Tone Schunnesson och Anna Axfors i samtal med Jesper Brygger (Göteborgs Litteraturhus)
Romanens rum i en krisande, kommersiell och digital samtid – vad kan romanen göra nu som den inte kunde igår? Vilka möjligheter finns att ta vara på, vad går sönder och vad stiger fram i dess ställe?
DÖDSDANSEN
Efter succéerna My Land och Solus Amor återvänder nu Recirquel till Stora Teatern. Denna gång med den vackra och gripande cirkusföreställningen Paradisum. I Paradisium utforskar vi en ny värld där rörelsen det enda sättet att kommunicera. En poetisk och fysisk reflektion över återfödelse och framtid.